כאבי גב וצוואר

אצוב לראות את מספרם הרב של הסובלים מכאבי גב וצוואר בישראל המרגישים חסרי אונים. ישנם כאלה הסובלים מדי פעם, אך ישנם אלה שכואבים מידי יום. חלק מפנטזים לעיתים כיצד חייהם יהיו ללא כאב, ללא  עינוי. חולמים לעסוק בספורט ולחיי חברה מהנים. הללו עוברים מרופא לרופא, מקבלים מגוון  של הסברים לכאבם, מוציאים כסף רב ובעצם מנסים הכל אך ללא הועיל. חלק מהטיפולים מציעים הקלה מהירה, חלקם אינם משנים דבר, וחלקם אפילו גורמים לנזק. רוב המקרים הינם תוצר של שרירים תפוסים ונפתרים מעצמם תוך שבועיים. רק אחוז נמוך של הפרעות שריר-שלד הופכים כרוניים והכאבים נמשכים זמן רב יותר. מקרים אלה גורמים לשלושה סוגים של נזק לעמוד השדרה.

מפרק בעמוד השדרה מורכב מדיסק, חוליה מעליו וחוליה מתחתיו. כאשר מפרק בעמוד השדרה נפגע, הוא מאבד את תנועתו התקינה והגוף מנסה לשתקו. הגוף עושה זאת ע"י הנחת חומר הדומה לדבק הנקרא "רקמת פיברוס" המקבע את החוליה העליונה והתחתונה יחדיו. מצב זה נקרא "היפומוביליטי" (תת-נידות).

בנקודה זו על הדיסק להיות מטופל ומנויד. ניוד הדיסק מאפשר למיפרק לתפקד שוב, להישאר לח ולשמור על עוביו. בהמשך, חופש התנועה יספק מקום רב יותר לעצבים. דבר זה חשוב מאוד במקרים בהם יש לחץ על העצבים כתוצאה מפריצת דיסק.

ללא טיפול, לאחר שלושה חודשים, הדיסק יתחיל להתייבש ולהתנוון ואף לאבד מעוביו. תנאים אלו מייצרים כאב עמום. מצב מקובע זה של חוליה גורם במשך הזמן לחוליות אחרות להסתובב ולהתכופף מעבר ליכולתן בכדי לפצות על אובדן החופש של החוליה המקובעת.

במב זה נקרא היפרמוביליטי ומורגש ככאב חד. פגיעה חזקה יותר יחסית לעמוד השדרה יכולה לגרום ל "בלט דיסק" או "פריצת דיסק". במקרה זה, הדיסק העשוי מחומר שהוא כעין ג'לי, מתפרץ, ולוחץ פיזית על העצבים.

כך, בנוסף לכאב המקומי, יכול גם להיגרם כאב מוקרן או חוסר תחושה בזרוע וברגלים. במקרה זה, שחרור המפרק לשם יצירת מקום נוסף לעצבים חשוב אפילו יותר

תדמינו שאתם מתעדים לפתוח דלת החופשית לנוע. צירי הדלת חופשיים ואתם יכולים להזיזה בחופשיות. כעת דמיינו שאתם דוחפים דלת נעולה. לאחר זמן מה, תחושו בכאב. אותו הדבר קורה כאשר שרירי עמוד השדרה מנסים להזיז חוליה שאינה חופשית לנוע. משיכה מתמדת של החוליה שאינה חופשית לתנועה יוצרת עוית של השריר. שרירים הנמצאים במצב כרוני של עוית יוצרים כאב בפני עצמם, ולעיתים אחראים עלתחושת הכאב בזרועות וברגלים. מצב זה נקרא תסמונת כאב מיופסיאל ומדמה פריצת דיסק. רופא ידען יוכל להבחין בהבדל בין כאב מוקרן זה וכאב מוקרן מפריצת דיסק. אבחנה זו הינה קריטית בתיקון כאבי עמוד השדרה, ואבחנה שגויה שלו היא הסיבה הנפוצה לכישלון רוב הטיפולים.

שרירים הנמצאים במצב של עוית, מושכים בקביעות חלקי גוף אחרים, מטים את האיזון של מערכת השריר-שלד, ויוצרים עיוותים. חוסר איזון זה גורם לדיסקים ושרירים אחרים לתיפקוד לא תקין ולכאב.

צור איתנו קשר. אשמח לעזור! 08-6822655

%d בלוגרים אהבו את זה: